BİR AVUÇ MUTLULUĞU YETERLİ GÖRENLER

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Zihinsel engelli insanların ortak özelliği sevgiye muhtaç olmaları, siz bu insanlara bir adım attığınız zaman o size on adım geliyor, eğer size zarar verecek bir davranışta bulunuyorlarsa da bu hataları bile çok masumane oluyor. Yemeği, gezmeyi, dansı çok seviyorlar. Çünkü kolay mutlu oluyorlar, çünkü beklenti içinde değiller. Onlar için hayattaki tek beklenti mutlu olmak.
Zihinsel engelli çocukların en iyi eğitim, rehabilitasyon ve bakım şartlarına kavuşabilmeleri için ihtiyaç duydukları olanak ve imkanları oluşturan Nakipoğlu Eğitim Kültür Sanat Vakfı (NEKSAV),  zihinsel engelli çocukların, aileleri ve toplumla iç içe yaşayarak sosyalleşmelerini ve özgüven kazanmalarını sağlayarak, bağımsız birey olmalarına yardımcı oluyor.  NEKSAV Rehabilitasyon ve Terapi Merkezi Halkla İlişkiler Sorumlusu Görkem Şahin ve Okul Öncesi Öğretmeni Nursen Arı ile zihinsel engellilere yönelik verilen eğitimler hakkında konuştuk.
NEKSAV Rehabilitasyon ve Terapi Merkezi’nde, yaşıtlarına göre farklı gelişim gösteren bireylerin, her biri farklı alanlarda uzmanlaşmış eğitimcilerin ortak görüşleri doğrultusunda değerlendirildiğini ve her bireye özgü bireysel eğitim programları oluşturulduğunu kaydeden Halkla İlişkiler Sorumlusu Görkem Şahin, “1 yaşındaki bebekten tutunda 40 yaşındaki yetişkine kadar 150 zihinsel engelli öğrencimiz var. 13 kişilik eğitmen kadrosu ile zihinsel engelli insanları topluma kazandırmaya çalışıyoruz. Merkezimizde ana sınıfımız, hobi sınıfımız var. Öğrencilerimizi çarşamba günleri Bakırköy Belediyesi Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’nde spora götürüyoruz ve burada öğrencilerimize yüzme öğretiyoruz. Yüzemeyenler ise basketbol oynuyorlar. Yürüme güçlüğü çekenlere fizyoterapi veriyoruz. Aynı zamanda uzman psikoloğumuz, öğrencilerimiz ve onların aileleri ile her zaman diyalog içinde bulunuyor” dedi.

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Şahin, NEKSAV Rehabilitasyon ve Terapi Merkezi’ne gelmek için, zihinsel engelli bireylerin devlet hastanesinden alınmış raporlarının olması gerektiğini ve (RAM) Rehberlik Araştırma Merkezleri tarafından yönlendirilmeleri gerektiğini de belirtti.
Okul Öncesi Öğretmeni Nursen Arı ise, zihinsel engellilerin eğitiminde, gelişim alanlarını baz aldıklarını ifade ederek,  şunları söyledi:
“Öğrenci geldiği zaman, en az 3 kere onun performansını alırız ve o çocuğa yönelik bir yıllık plan çıkarırız. Ondan sonra eğitime başlarız. Fiziksel gelişimde ne ihtiyaçları var, sosyal gelişimde ne ihtiyaçları var, dil gelişiminde ne ihtiyaçları var, bunları ayrıştırırız. Ama bu çocukların öncelikli olarak ilk öğrenmesi gereken öz bakımdır. Öz bakımdan kasıt, kendi kendine tuvalete gidebilmesi, yemeğini yiyebilmesi, üstünü giymesidir. Çünkü her zaman annesi babası yanında olmayacak. Bu çocuk yalnız başına kaldığında hayatı tek başına idame ettirebilmeli. Ondan sonra akademik gelişmeye başlarız. Her türlü kavramı öğretiriz. Hatta bazı çocuklarımız öğrenmeye açıktır. Okuma-yazma öğretiriz. Az bir oran ama öğrenen çocuklarımızda var. İkinci öncelikli hedefimizde sosyal gelişim. Bu çocuklar sosyal ortamda hep itilip kakılmış çocuklardır. Bazı aileler çocuğundan utanıyor. Sanki engelli olmak çocuğun suçuymuş veya kendileri bir suç işlemişlerde Allah onları böyle cezalandırmış gibi düşünerek çocuklarını toplumdan saklama niyetindeler. Biz bu çocukları sürekli toplumla kaynaştırmaya çalışıyoruz. Yemeklere götürüyoruz, restoranda yemek yerken oradaki insanlar, sahilde yürürken karşılaştıkları insanlar, bunlar hep bir kaynaşmadır. Sosyal bir projedir. Bu tür çocukları olanlar lütfen evlerinde tutmasınlar, rehberlik araştırma merkezlerine götürsünler, onların rehberliği eşliğinde çocuklarına uygun bir okul bulup oraya yönlendirsinler. Erken yaşta bu çocukları eğitim uygulama okullarına göndersinler.”
Nursen Arı, okul öncesinden başlayan çocukların gelişiminin diğer çocuklara göre çok farklı olduğunu da vurgulayarak, “Benim elime 4 yaşında bir çocuk gelmişti. Buraya geldiğinde hiçbir şekilde konuşmuyordu, şimdi okumaya geçmek üzere, neden bu çocuk diğer arkadaşlarından bu kadar önde çünkü eğitime erken başladı.” dedi.

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Pencereyi Kapatmak için Tıklayınız...