BİTİRİLEBİLİRSE MÜKEMMEL BİR YAŞAM EVİ OLACAK

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız

Bakırköy Belediyesi’nin Yeşilköy’de yapımına başladığı ancak kaplumbağa hızı ile devam ettiği söylenen Yaşam Evi, Bakırköy Belediye Meclisi’nde en çok konuşulan konuların başında geliyor.
Vakıf yöneticisi ve Bakırköy Belediyesi Meclis Üyesi Selim Malgaz ile Yaşam Evi’ni gezdik. Kaba inşaatı tamamen bitmiş olan inşaatta tesisatlar da bitme aşamasında. Islak zeminlerin fayans döşemeleri başlamış. Az sayıda usta, birşeyler yapmaya çalışıyor. Maddi kaynak bulunursa en çok beş ay sonra Yaşam Evi kapılarını açabilir. Ancak ince işlerin yapımı bu hızla giderse birkaç yıl sürebilir...
Selim Bey Yaşam Evi konusu Bakırköy Belediye Meclisinde de çoğu kez gündeme geldi. Çok uzun yıllardır bu tesisin bitirilemediği ve bu şekilde devam edildiği sürece bir kaç yıl daha süreceği söyleniyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?
Yaşam Evi biraz uzun sürdü ama burası neticede bağışlarla yapılan bir işletme. Bundan dolayı biraz uzun sürmesi normal. Bütçede para oldukça yapıyoruz. Ama şu an bir ilerleme kaydediyoruz. Amacımız 2013 başına yetiştirmek ama yetişemezse de en geç 2013 yazında burayı açmak.
Bir konu daha çokça söyleniyor. Hatırlarsanız Wow Otelde Bir Tuğla da Sen Koy isimli bir kampanya gecesi yapılmıştı. Bu gecede  bir takım kişiler ayni ve nakdi olarak bağışta bulundular. Bunların çoğunun vecibelerini yerine getirmediği söyleniyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?
Şimdi şöyle, 1000 TL, 500 TL, 200 TL, 5000 TL gibi rakamlarda bağışta bulunacağız demelerine rağmen bağışta bulunmayan kişiler var. Ama büyük miktarlarda bağışta bulunma taahütünde bulunanların çoğu bağış yaptı. Bizim istediğimiz aslında nakdi yardım değil, ayni yardım. Çünkü nakdi yardımda biz burada kamu kuruluşu gibi kapalı zarf usulü ihale düzenliyoruz. Prosedürleri uzun sürüyor. İnşaatın gecikmesinin sebebi de aslında biraz da bu. Yani normal bir şahıs inşaatı veya belediyenin ihale ettiği gibi yürümüyor. Normalde kamu ihalesi olsa bir seferde toptan bunun ihalesini yaparsınız. Yer teslimi yaparsınız. Süresi bellidir, o süre içinde bitmek zorundadır. Burada her aşamada ihale yapıyoruz. Yani penceresinde ihale yapıyoruz. Çatısında ihale yapıyoruz. Tabi biz de bağış geldikçe her işin ihalesini açıyoruz. En önemli işler hangisi ise sıraya koyuyoruz. Onları yapmaya çalışıyoruz. Şu an binamızın dışının yüzde 90’nını kapattık. İçeride de fayans döşemelerimiz devam ediyor. Proje ilk halinden biraz daha farklı oldu. Bazı ciddi gereksinim duyulan ihtiyaçlar oldu. Proje Müellefi Prof. Dr. Cengiz Eruzun’un da muvaffakatı ile projede bazı tadilatlar yaptık. Örneğin mutfakları üst kata almayı tercih ettik. En üst katta aşağı-yukarı 250 kişilik bir mutfağımız, salonumuz oldu. Mutfakların en alt katta olması çok eski 2. Dünya Savaşı modelinden kalma bir durumdu. Onu da yukarı aldık. Orada hoş manzaralı bir restoranda yemek yenilecek. Ayrıca hobi odaları ekledik. Resim, müzik ve sanat yapılacak odalar ilave olarak çıktı. Gerekiyor muydu, bizce gerekiyordu. Proje de onlar eksikti. O açıdan burasının bir yaşam evi olması nedeniyle de biraz daha rahat ve huzurlu ortam olmasını istiyoruz. Çünkü burası dışarıdan gelecek kişilere de hitap edecek. Yani sadece burada yaşayanları değil, dışarıdan buraya gelecek misafirleri de ağırlayacağız. Örneğin dışarıdan iki çift burada yemek yemek isterse biz onları da ağırlayacağız.
Selim Bey, Vakfın Başkanı İdris Koralp talihsiz bir şekilde tutuklandı. Çok doğaldır istifa etmesi. Onun yerine belediyenin işgalcisi konumunda olan Selahattin Özgül Vakıf Başkanı oldu. Sizce etik midir?
Ben belediyenin işgalcisi olup olmadığı kısmını bilmiyorum. Ama Selahattin Bey bizim yüksek miktarda bağışlar yapan bağışçımız ve vakıf yönetim kurulunun en yaşlı üyesi olması sebebiyle hepimiz onun başkan olmasını rica ettik. Bizi de kırmadı ve başkan oldu.
Siz mi rica ettiniz, sayın başkanın talimatıyla mı oldu?
Yok yok biz rica ettik. Ve hatta başkanımıza da dedik ki, Selahhattin Bey’i düşünüyoruz, başkanımız da “kabul ederse benim içinde uygundur” dedi. Bunun üzerine bizde Selahhattin Bey ile konuştuk. O da kabul etti.
Bu konuda başka söylemek istedikleriniz var mı?
Ciddi bir proje. İlk başladığından çok daha iyi durumda. Hem kapasite olarak ilk başladığından daha fazla hem de ilavelerimiz oldu. Şu şekilde ilavelerimiz oldu. En alt katta kapalı havuz ve spor salonu olacak. Bu ilk projede yoktu. Ayrıca çok büyük sinema ve tiyatro salonu ilave ettik. Onu da hayata geçiriyoruz.
Yani Yaşam Evi çok amaçlı kullanılabilecek?
Evet burası sadece bir huzur evi değil, gerçekten bir yaşam evi olacak. Girişte de kafeteryamız olacak ve dışarıdaki vatandaşlara da hizmet edecek. Dışarıdan bir çift geldiğinde burada oturabilecek. Birde giriş katına 3 tane misafir odası koyduk. Yani burada yakını olan bir kişi diyelim ki İzmir’den Ankara’dan veya yurt dışından geldiği zaman yakınının yanında bir hafta, on gün konaklayabilecek. Bu konaklama süresinin ne kadar olacağını daha sonra vakıf belirleyecek. Ayrıca suit odalar  da var. İsteyen bu suit odalarda kalabilecek.
Peki Yaşam Evinde kalma şartları ile ilgili bir yönetmelik hazırlandı mı?
Şu an için hiçbir şey hazırlanmadı. Bizim vakıf olarak amacımız burayı bir an önce bitirip, hizmete sokmak.

Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Resmi büyütmek için tıklayınız
Pencereyi Kapatmak için Tıklayınız...