DEĞİŞİK KİTAPLAR, DEĞİŞİK GÖRÜŞLER

Yaşamak her yaşta güzeldir ama hep bir sonu vardır. Çünkü ne kadar güçlü olursanız olun, istisnasız her kapıyı çalan ölüm gelene dek yaşayabilirsiniz ancak.  Oysa kitaplar sonsuza dek yaşarlar. Okuduğunuz kitaplar la yüzyıllar öncesine gidebilir ya da gelecek olan yıllarla ilgili birçok düşünce edinirsiniz.  El verdiğince çok kitap okumak hem dünya görüşümüzü hem de konuşma yeteneğimizi artırırken farkında olmadan değişik konular hakkında bilgi sahibi oluveririz.
 Geçtiğimiz günlerden size aktarmak istediğim yeni yayınlanmış bir kitap var. Değerli yazar Hikmet Temel Akarsu’nun  kaleme aldığı“Nihilist” romanı. Bu yapıt bilinen roman kalıplarının oldukça dışında hazırlanmış. Kitapta on dokuz uzun kıssa birleşerek romanı oluşturmuş.
 “Nihilist”(*) ; avangard edebiyat ve marjinal kültür alanlarında verdiği roman, öykü, oyun, deneme, hiciv gibi eserleriyle dikkatleri üzerinde toplamış Hikmet Temel Akarsu’nun, birçok ilkleri bağrında toplayan özgün bir romanı.
            Vahiyler aldığını ve “Reddedilenlerin Mesihi” olduğunu iddia eden bir “seçilmiş”(?!) in başarısız seyr-ü serüvenini anlatan roman aynı zamanda tarihsel izlekleri panaromik olarak yansıtan bir tükeniş öyküsü.
            Olayların kimi arkaik ruhban metinlerinde görüldüğü gibi ölçüsüz bir “anakronizma” ile aktarıldığı roman, “Reddedilenlerin Risaleleri”ni yazmaya kendini adamış bir muhalifin trajikomik tükenişini anlatırken günümüz dünyasının sorunsallarına ve ademoğlunun içsel buhranlarına çarpıcı göndermeler yapıyor; betimlemeler getiriyor.
            On dokuz uzun kıssanın birleşiminden oluşan romanda her bir kıssada, münferiden, apayrı bir felsefi izlek bulabilmek kabil. Fakat tüm hikayeler birleşip bir roman bütünselliğinde ortaya çıktığında algıladığımız duygu bambaşka bir ruhsal haletten izdüşümler sunuyor.
            Yolu Konstantinopolis’a kadar ulaşan “rate” Ortaçağ keşişi sergüzeştini mukaddes ayetler gibi parşömenlere dökmeye çabalarken bize binbir insanlık durumunu yeniden tartışma imkanını sağlıyor. Anlatısında giderek artan düzeyde duyumsanan mağlubiyet, feragat ve beyhudelik duygusu ise insanlığın başından beri hiçbir zaman yakamızı bırakmamış karabelayı bir kez daha getirip yaşamlarımızın odağına yerleştiriyor: “Nihilizm!” ( Kitabın arka kapak yazısı)
(*)- Nihilist, (Reddedilenlerin Risaleleri), Hikmet Temel Akarsu, Doğan Kitapçılık / Roman Dizisi, İstanbul 2010
            Hikmet Temel Akarsu:
Romancı, öykücü, hiciv ve oyun yazarı Hikmet Temel Akarsu 1960 Yılında Gümüşhane'de doğdu. Dokuz yaşında ailesi ile birlikte İstanbul'a yerleşti. İTÜ Mimarlık Fakültesini bitirdi. Mimarlık yapmayıp, yaşam düşü olan yazarlığa kendini adadı. Roman, öykü, deneme, makale, eleştiri, oyun ve senaryo yazarlığı da dahil olmak üzere edebiyatın hemen tüm alanlarında ürün verdi. Sadece seri romanları değil, hiciv ve eleştiri yazıları da toplumda yankı buldu. Ülkemizin zor  yıllarını anlattığı romanları belleklerde hüzünlü tatlar bıraktı. Kayıp Kuşak, İstanbul Dörtlüsü ve Ölümsüz Antikite gibi roman serileri saygın yayınevlerince kitaplaştırıldı. Yazıları Varlık, Gösteri, Radikal Kitap, Cumhuriyet Kitap, Yasak Meyve,Yüxexes gibi dergilerce yayınlandı. Bir dönem köşe yazarlığı yaptı. “Çalınan Tez” adlı radyo oyunuyla TRT’den ödül kazandı. Öyküleri “Babalar ve Kızları” adıyla 2005 yılında İnkılap Yayınları ve Dekadans Geceleri adlıyla Varlık Yayınları tarafından 2008 Yılında yayınlandı. İlk gençlik kitabı Can Yayınları’nca 2006 yılında   "Güzelçamlı'nın Kayıp Panteri" adıyla yayınlandı. “Taşhan” adlı radyo oyunu 2006 temmuz ayında, Yurtdışı Sevdası adlı radyo oyunu ise 2008 Mart ayında sekizer bölüm halinde TRT Radyo 1’de tefrika edildi. Özgürlerin Kaderi adlı tarihi romanı 2008’de Nefti Yayıncılık’tan çıktı. Ömer Seyfettin'in Asilzadeler adlı öyküsünden uyarladığı oyun 2008-2009 sezonunda Antalya Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi. Pen Club, Türkiye Yazarlar Sendikası  ve Mimarlar Odası üyesidir.

 Yayımlanmış Romanları:
Aleladelik Çağı (Roman) - Kayıp Kuşak 1 (İnkılap Yayınları) (1989)
Çaresiz Zamanlar (Roman) - Kayıp Kuşak 2 (İnkılap Yayınları)(1992)
Yeniklerin Aşkı (Roman) - Kayıp Kuşak 3 (İnkılap yayınları)(1991)
Sevgili Superi (Roman) - Kayıp Kuşak 4 (İnkılap Yayınları) (1988)
Kaybedenlerin Öyküsü - İstanbul Dörtlüsü 1 (İnkılap Yayınları) (1998)
İngiliz - İstanbul Dörtlüsü 2 (İnkılap Yayınları)(1999)
Küçük Şeytan - İstanbul Dörtlüsü 3 (İnkılap Yayınları)(1999)
Media - İstanbul Dörtlüsü 4 (İnkılap Yayınları)(2000)
Aseksüel Koloni ya da Antiope - Ölümsüz Antikite 1 (Telos)(2002)
Siber Tragedya ya da İphigeneia - Ölümsüz Antikite 2 (Telos)(2003)
Casus Belli ya da Helena - Ölümsüz Antikite 3 (Telos)(2003)
Özgürlerin Kaderi (Nefti)(2008)
Nihilist (Reddedilenlerin Risaleleri) – (Doğan Kitap) (2010)
Yayınlanmış Öykü Kitapları:
Babalar ve Kızları - Öykü (İnkılap Yayınları)(2005)
Dekadans Geceleri – Öykü (Varlık Yayınları)(2008)
Yayınlanmış Çocuk Kitabı:
Güzelçamlı’nın Kayıp Panteri – Öykü – Gençlik (Can Yayınları)(2005)
Repertuara Alınmış Radyo Oyunları:
Çalınan Tez – Radyo Oyunu (TRT) (Yayınlandı – TRT Radyo 1 – Radyo Tiyatrosu.)
Taşhan – Arkası Yarın (TRT) (Sekiz Bölüm Halinde Tefrika Edildi – TRT Radyo 1- Arkası Yarın)
Yurtdışı Sevdası- Arkası Yarın (TRT) (Sekiz Bölüm H. Tefrika Edildi – TRT Radyo 1- Arkası Yarın)
Repertuara Alınmış Oyunları:
Yazar Ajanı – Oyun (3 Perde) (Devlet Tiyatroları)
Asilzadeler – Oyun (3 Perde) (Ömer Seyfettin’den Uyr.) (Devlet Tiyatroları) (Sahnelendi-Antalya DT)
Ekodekalog – Oyun (3 Perde) (Devlet Tiyatroları)
Osmanlı Sefiri – Oyun (3 Perde) (Devlet Tiyatroları)
Çevreci Dede – Çocuk Oyunu (3 Perde) (Devlet Tiyatroları)
Çariçenin Fendi – Oyun (3 Perde) (Devlet Tiyatroları)
Malazgirt: Özgürlerin Kaderi – Oyun (4 Perde) (Devlet Tiyatroları)